Przejdź do zawartości

Dyskusja:Moment pędu

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zgadzam się trzeba ten artykuł poprawić, jest napisany niezrozumiale!

Ten artykuł jest okropny. Toż to gorsze od tego co uczą fizyków teoretyków, a co dopiero przeciętnych zjadaczy chleba.

fizyk StoK 23:31, 22 sty 2006 (CET)[odpowiedz]

To przejście od nawiasu Poissona do komutatora jest złe...powinno być mnożone przez ih a nie przez 1/ih

To prostokątne, to jest komutator a to klamrowe, to nawias Poissona. Teraz zrobiłeś bez sensu. Z tego zapisu wynika teraz, że komutator zastępujemy nawiasem P., co przeczy wcześniejszemu zdaniu. --zu. Mpfiz (dyskusja) 17:56, 13 sty 2010 (CET)[odpowiedz]
To jest jakieś nielogiczne, przechodze od nawiasu do komutatora, i jak już przejdę to wtedy dziele przez ih?...no właśnie nie bardzo, albo strzałka jest źle albo kolejność do wyboru. Przykład dla poparcia tezy {x,px}=1 [x,p]=ih {x,px}->(1/ih)*[x,p]=1...to nigdzie nie przeszedłem, dostałem to samo co miałem na początku gdzie tu logika? 22:38, 18 sty 2010

Taką mam uwagę że z pewnością fizycy teoretycy nie rozumieją o co chodzi, więc tym bardziej nie potrafią wyjaśnić tego innym. Znają wzorki, mają to wykute na pamięć, i tyle, jak to realnie działa już nie wiedzą. Dowód, proszę. Ostatnia dyskusja o hulajnogach. Hulajnogi nie mogą być bezpieczne ponieważ mają małe lekkie kółka, które mają mały moment bezwładności a zatem bardzo mały moment pędu przy mniejszych prędkościach ( czym większy moment pędu tym większa stabilność przy niezmienionych innych warunkach, moment pędu rośnie z prędkością kątową i wzrostem momentu bezwładności ). Zatem w miarę stabilnie można tym jechać tylko szybko, tyle że wtedy przy nawet małej nierówności jest wywrotka. ( Zwracam uwagę na istotną różnicę, koła rowerowe mają znacznie większą średnicę i są znacznie cięższe więc mają znacznie większy moment bezwładności, więc nawet przy małej prędkości rower jest stabilny. ) A na dodatek jechać szybko na chodniku to niebezpiecznie dla innych, więc nie ma metody aby te hulajnogi były bezpieczne. Nie słyszałem aby jakiś zacny profesor fizyki zwrócił na ten prosty fakt uwagę władzy. Bo te hulajnogi elektryczne ( i generalnie hulajnogi dla dorosłych )zwyczajnie należy zakazać. Tak zakazać, i do tego w końcu dojdzie. A po co my tę profesurę liczną utrzymujemy to ja nie wiem.

Animacja

[edytuj kod]

Grafika/animacja po prawej jest wg mnie do góry nogami. Tzn tak jak mówią koledzy artykuł jest na tyle karkołomny, że może tak ma być... ale chyba jednak do góry nogami.

Język i zawartość

[edytuj kod]

Ten artykuł nie ma charakteru encyklopedycznego, tylko akademicko-podręcznikowy. Encyklopedie wymyślono nie po to, żeby zarchiwizować wszystkie podręczniki i rozprawy naukowe, tylko żeby WYJAŚNIAĆ pojęcia.